postheadericon Zmiany zwyrodnieniowe i odczyny zapalne pochewek ścięgien

W razie przeciążenia pracą pochewek ścięgien występuje odczyn zapalny z od-kładaniem włóknika (wyczuwalne tarcie w czasie ruchów) lub wysiękiem i boles- nością narastającą w czasie ruchów. Najczęstsze umiejscowienie to prostowniki nadgarstka, palców, rąk, stopy, odwodziciel kciuka, ścięgno piętowe, mięśnia piszczelowego tylnego, mięśni strzałkowych, zginaczy goleni i in. Wyrazem zmian zwy- rodnieniowo-zapalnych jest bolesność przyczepu mięśnia w następstwie jego przeciążenia. Dotyczy to ścięgna piętowego (achillodynia), przyczepu prostowników do nadkłykcia kości ramiennej (łokieć tenisisty – epicondylitis lateralis humeri), przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty (.fascitis plantaris) i szeregu innych lokalizacji.

Zmiany patologiczne polegają na jałowym odczynie zapalnym, a po dłuższym trwaniu na powstawaniu wyrośli kostnych (np. ostroga kości piętowej).

Brak leczenia może spowodować długotrwałe uporczywe bóle, nasilające się po pracy.

Leczenie zmierza przede wszystkim do wyeliminowania przyczyny przeciążenia, zastosowaniu odpoczynku i miejscowo hydrolcortyzonu lub zabiegów fizykalnych.

Torbiel galaretowata (ganglion) jest odczynem zwyrodnieniowym pochewek ścięgien na przewlekłe urazy i mikrourazy. Umiejscawia się najczęściej na grzbiecie rąk i stóp i w okolicy kolana. Jeśli torbiel nie ustępuje po leczeniu fizykalnym i hy- drokortyzonem, należy usunąć ją operacyjnie.

Na podobnym tle powstają zmiany zwyrodnieniowe łąkotki bocznej kolana (degeneratio cystica menisci), wywołujące bóle, które nasilają się przy większej ak-tywności.

Leave a Reply