postheadericon Zarażenie trofozoitem T. vaginalis

Zarażenie trofozoitem T. vaginalis następuje najczęściej w czasie stosunku płciowego, dlatego SOZ zalicza rzęsistkowicę do chorób przenoszonych drogą płciową. Prewalencja pierwotniaka u par seksualnych wynosi od 44 do 100%. Możliwe jest również zarażenie pośrednie przez kroplę nie wyschniętej wydzieliny na wspólnie używanych przedmiotach kąpielowych, bieliźnie pościelowej, urządzeniach sanitarnych, narzędziach lekarskich oraz w ciepłych wodach solankowych, o ciśnieniu zbliżonym do płynów ustrojowych człowieka (Kurnatowska, Komorowska) lub w borowinach, o pH ok. 6 (Kozłowska). Najczęstsze transmisje to: czło- wiek-człowiek, rzadsze – środowisko zewnętrzne-człowielc.

Zarażenie rzęsistkiem pochwowym ma charakter wstępujący. U kobiet pierwotniak umiejscawia się w pochwie, a następnie przedostaje się do szyjki macicy, rzadko poza ujście zewnętrzne (Grys) poza tym często umiejscawia się w gruczołach Bartholina, Skenego i cewce moczowej. U mężczyzn zarażenie rozpoczyna się od napletka i żołędzi oraz cewki moczowej, a następnie inwazja obejmuje gruczoł krokowy bywa powikłane przedostaniem się pasożyta do kanalików wyprowadzających jąder, a nawet najądrzy. Często dochodzi do zarażenia wyższych odcinków narządów moczowych.

Chorobotwórczość. T. vciginalis wywołuje u człowieka rzęsistkowicę (tricho- monosis) narządów płciowych i moczowych o przebiegu ostrym lub przewlekłym.

Rzęsistkowica ostra stanowi u kobiet 30%, u mężczyzn – ok. 15% przypadków za-rażenia. Ograniczona rzęsistkowica pochwy obejmuje tylko ok. 30% pacjentek, u pozostałych występuje rzęsistkowica wieloogniskowa, z umiejscowieniem pasożyta w pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej.

Leave a Reply