postheadericon Wszy głowowej lub jej jaj

Innymi chorobami przenoszonymi przez wszy są gorączka okopowa (= pięcio-dniowa), którą wywołuje Rickettsia ąuintana, oraz dur powrotny wywoływany przez krętki – Borrelia recurrentis. Krętki przenikają do jamy ciała wszy i namnażają się w hemolimfie. Do zakażenia dochodzi przez rozgniecenie zakażonego owada i wtar- cie jego zawartości w zranioną skórę. Wszy mogą służyć do ksenodiagnostyki duru epidemicznego, gorączki Q itp. (Kryński).

Wykrywanie. Wszy głowowej lub jej jaj (gnidy) poszukuje się na włosach głowy, głównie za uszami, natomiast wesz odzieżową i jej jaja (ryc. 5.13) wykrywa się w fałdach ubrania i na szwach bielizny.

Zwalczanie. Należy unikać kontaktu z osobami zainfestowanymi. Czystość ciała i odzieży oraz częsta jej zmiana zapobiega mnożeniu się wszy odzieżowej. Prasowanie gorącym żelazkiem i gotowanie bielizny w wodzie z mydłem niszczy nimfy, owady dorosłe oraz jaja na zainfestowaną odzież można stosować preparaty py- liste lub w postaci płynu, zawierające malation, karbaryl lub pennetrynę z pipero- nylobutoksydem. Przeciw wszy głowowej, oprócz częstego czesania gęstym grzebieniem, poleca się kilkakrotne mycie włosów szamponem zawierającym środek owadobójczy, np. pennetrynę. Można też zwilżać włosy (na noc) nalewkami roślinnymi (Delacet, Artemisol). Leczenie alergii – ogólne, w ostrych przypadkach podaje się leki antyhistaminowe. Istnieją doniesienia o produkowaniu i stosowaniu repelentów, mających odstraszać wszy głowowe.

Gat. typ.: Pediculuspubis Linnaeus, 1758. Występowanie. Gatunek kosmopolityczny ściśle związany z człowiekiem.

Budowa i rozwój. Różni się od Pediculus humanus tym, że ma krótką, zwartą budowę ciała głowę w przedniej części szeroko zaokrągloną nogi zakończone za-giętymi pazurkami: pierwsza para mniejsza od dwóch pozostałych. Tułów jest szer-

Leave a Reply