postheadericon Szczególne znaczenie w bólach krzyża

Szczególnego znaczenia w bólach krzyża nabiera poznanie warunków życiowych, mieszkaniowych, środowiska i rodzaju pracy chorego, gdyż rubryka „zawód” w karcie chorobowej zazwyczaj nie wystarcza do wyrobienia sobie poglądu o wymaganiach stawianych narządowi ruchu pacjenta.

Podobnie wielkie znaczenie dla przebiegu leczenia chorych cierpiących na bóle krzyża ma to, czy chory rozumie cel proponowanego leczenia i będzie współdziałał w jego realizacji oraz czy stan psychiczny chorego gwarantuje systematyczną i rzetelną współpracę. Bez zdobycia pewności zrozumienia przez chorego celowości stosowanych ograniczeń, ćwiczeń itp. oraz bez uzyskania zapewnienia współpracy u większości chorych z bólami krzyża nie uzyska się pożądanego efektu terapeutycznego. Po ukończeniu badania podmiotowego przechodzimy do badania przedmiotowego.

Celem badania ortopedycznego, oprócz poznania objawów chorobowych, jest też wykrycie etiologicznego czynnika przyczynowego bólów krzyża.

Przede wszystkim orientujemy się w stosunkach anatomicznych i czynnościach ciała jako całości, a następnie przeprowadzamy szczegółowe badania: kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, miednicy i kończyn dolnych.

Badanie przeprowadza się na chorym zupełnie rozebranym. W przeciwnym razie można przeoczyć ważne szczegóły i diagnostyka może potoczyć się w niewłaściwym kierunku. Pokój badań powinien być przestronny, aby chory mógł swobodnie się poruszać (badanie chodu), i dobrze oświetlony (lekarz powinien znajdować się od strony źródła światła).

Badanie ogólnego stanu statycznego to oglądanie chorego stojącego w pozycji zasadniczej, od tyłu, boków i przodu. Chorych nie chodzących lub nie mogących utrzymać pozycji stojącej (ostry rzut bólów krzyża, ew. objawy nerwobólu kuszlowego) bada się w pozycji zasadniczej leżącej na plecach.

Leave a Reply