postheadericon Samiec ma ok. 2,5 mm długości

– 12 mm długości. Tarcza grzbietowa (scutum) ciemnobrązowa, szeroka, owalna, w tyle zaokrąglona, z przodu z wyraźnie zaznaczonymi łopatkami (scapulae) na jej powierzchni liczne pory i włoski. Resztę ciała pokrywa rozciągliwa chitynowa powłoka (alloscutum). Brak oczu. Gnatosoma z przodu ciała, po jej grzbietowej stronie mieszczą się dwa owalne pola porowate (areae porosae) (ryc. 5.5), stanowiące ujścia gruczołów dodatkowych, które wydzielają substancję ochraniającą jaja. Hipo- stom uzbrojony w zęby skierowane do tyłu (ryc. 5.6). Para wysuwalnych, zaopatrzonych w haki i ząbki, szczękoczułków znajduje się w pochewkach nad hipostomem, a po jego bokach członowane głaszczki. Samica, również samiec i nimfa mają po 4 pary nóg. Biodra pierwszej pary nóg z ostrym kolcem = ostrogą, a na ostatnim członie pierwszej pary nóg znajduje się organ Hallera – receptor węchowy (ryc. 5.7). Stopy są zakończone przylgami i pazurkami. Owalne perytremy mieszczą się po bokach za czwartą parą nóg. Bruzda analna otacza otwór odbytowy od przodu.

Samiec ma ok. 2,5 mm długości, barwy ciemnobrązowej do prawie czarnej. Gnatosoma krótka i szeroka. Hipostom z dużymi bocznymi zębami. Tarcza grzbietowa duża, pokrywa całe ciało. Po stronie brzusznej tarczki: pregenitalna, medialna,

Nimfa o podobnej do samicy budowie mniejsza – głodna ok. 1,3 mm długości, barwy szarej z brązową tarczą grzbietową nie ma otworu płciowego.

Larwa ma trzy pary nóg głodna – ok. 0,5 mm długości, zabarwiona podobnie jak nimfa.

Leave a Reply