postheadericon Pomimo prowadzonej intensywnej terapii

Przypadek 1. 4-ietnia dziewczynka przywieziona karetką reanimacyjną, po 30 min. od wypadku. Spadła z wysokości 3 metrów. Wymiotowała dwukrotnie. W chwili przyjęcia do oddziału stan dziecka określono jako agonalny. Tętno nitkowate. Ciśnienie krwi nieoznaczal- ne. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: otarcie naskórka twarzy, krwawienie z nosa i lewego ucha. Źrenice szerokie, nie reagowały na światło. Kończyny wiotkie bez odruchów ścięgnistych. Stwierdzano natomiast wzmożone napięcie powłok brzusznych z podejrzeniem obecności płynu w jamie otrzewnowej.

Pomimo prowadzonej intensywnej terapii zgon nastąpił po 40 min. od przyjęcia. Z rozpoznaniem: stłuczenie pnia mózgu, podejrzeniem pęknięcia podstawy czaszki oraz krwotokiem do jamy brzusznej, przesłana na badanie anatomopatologiczne. Tu podczas autopsji rzeczywiście stwierdzono krwotok z pękniętej wątroby ale ponadto: rozerwanie kręgosłupa szyjnego z uszkodzeniem rdzenia, nie znaleziono natomiast żadnych zmian urazowych w zakresie czaszki i mózgu.

Bardzo ciężki stan dziecka i krótki czas obserwacji (40 min.) nie pozwolił na przeprowadzenie dokładnych badań klinicznych i dodatkowych. Przypadek ten przedstawiamy jednak dla przypomnienia o bardzo rzadkim u dzieci obrażeniu, jakim jest tak poważne uszkodzenie kręgosłupa i rdzenia szyjnego.

Przypadek 2. 5-letni chłopiec został potrącony przez samochód marki „Żuk”. Przywieziony przez przygodnego kierowcę. W momencie przyjęcia do oddziału stan dziecka bardzo ciężki. Nieprzytomny, nie reaguje na bodźce bólowe. Wiotki. Źrenica lewa jest szersza od prawej, obie „patrzą” w lewo. Poza niewielką raną okolicy skroniowej nie stwierdzono w powłokach widocznych znaków urazu.

Leave a Reply