postheadericon Dolny odcinek lędźwiowy i górny krzyżowy

W dolnym odcinku lędźwiowym i górnym krzyżowym, rzadziej w innych, można zauważyć brak wyrostka kolczystego, jego zmniejszenie, miękkie uwypuklenie tej okolicy (spina bifida), przebarwienie, nadmierne uwłosienie, wrażliwość na dotyk.

Trudno uchwytne oglądaniem zmiany wyrostków kolczystych można wykryć dotykiem opuszkami palców lub przesuwając po wyrostkach kolczystych łokciową stronę dłoni (sposób Turnera). Sposobem tym można wyczuć drobne odchylenia (niewielkiego stopnia przesunięcia linii wyrostków kolczystych, wypuklenia, wgłębienia, nadwichnięcia, drobne wady rozwojowe).

Objaw szczytowy wywołany jest bolesnością udzieloną – ból okolicy chorobowo zmienionego kręgu w czasie nacisku osiowego na kręgosłup (nacisk na głowę lub barki).

Ucisk na wyrostek kolczysty w jego osi, a także ruchy wyrostkiem na boki i w kierunku wyrostków sąsiednich sprawiają ból w przypadkach procesów chorobowych toczących się w kręgu i najbliższym sąsiedztwie (gruźlica, nowotwór, wypadnięcie jądra miażdżystego, złamanie patologiczne).

Podobny sposób pozwala stwierdzić bolesność więzadła między kolcowego. Żywa bolesność występuje w sprawach urazowych (naderwanie, przerwanie, naciągnięcie), w przeciążeniu przyczepu więzadła do wyrostka (distorsio chronica), a także w przypadkach bolesności udzielonej, segmentarnej, np. bolesność więzadła L5-Sj w dyskopatii.

Bolesność chorego kręgu można wywołać przez opukiwanie wyrostków kolczystych, a także przez zgięcie tułowia (bolesność udzielona).

Leave a Reply